Czym jest ślub humanistyczny?

Czym jest ślub humanistyczny?

Zauważyć można, że coraz więcej par zaczyna interesować się ślubem humanistycznym. Czym on właściwie jest? Jak wygląda ślub humanistyczny? Komu może przypaść do gustu taki rodzaj ceremonii? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Ślub humanistyczny – o czym mowa?

Do tej pory to ślub kościelny, cywilny oraz konkordatowy cieszy się największym zainteresowaniem. Jednak z biegiem czasu wiele par zaczęło poszukiwać innych sposobów na celebrowanie zawarcia związku i właśnie najlepszym z nich okazał się ślub humanistyczny. Z czym dokładnie mamy do czynienia?

Prawdę mówiąc, to przebieg samej ceremonii ślubu humanistycznego nie różni się od tych, które znane są nam wszystkim. Pewne różnice widać jednak w samej formie przysięgi, ponieważ ślub humanistyczny nie zakłada ślubowania wierności i miłości przed Bogiem, czy też przed urzędnikiem państwowym. Wszystko dlatego, że w ślubie humanistycznym nie bierze udziału ani urzędnik stanu cywilnego, ani też ksiądz.

Mamy do czynienia z ceremonią, która organizowana jest dla siebie i nie ma nic wspólnego z zawarciem oficjalnego związku małżeńskiego. Co więcej, ślub humanistyczny w naszym kraju nie ma żadnej mocy prawnej, ale to nie oznacza, że Młodzi nie mogą świętować na własnym zasadach. Ślub humanistyczny daje pełną kontrolę nad przebiegiem ceremonii, słowami przysięgi, jak również nad wyborem osoby, która udzieli błogosławieństwa.

Ślub humanistyczny – dla kogo?

Komu może spowodować się taki pomysł na celebrowanie miłości? Kto może zdecydować się na ślub humanistyczny? Na pewno takie rozwiązanie przypadnie do gustu osobom, które nie utożsamiają się z żadnym wyzwaniem. To jednak nie wszystko, ponieważ ślub humanistyczny może okazać się również najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym nie odpowiada formalna strona ślubu cywilnego.

Ślub humanistyczny to również ciekawa propozycja dla osób po rozwodzie, które nie mają już szans na ponowne zawarcie związku małżeńskiego w kościele, czy nawet dla par homoseksualnych.

ślub humanistyczny w plenerze
zdjęcie: Paweł Kotas – reportaż ślubny Warszawa

Ślub humanistyczny – jak zorganizować?

Jak zorganizować taką uroczystość? Jak zabrać się za organizację ślubu humanistycznego? Wszystko tak naprawdę zależy od każdej pary, ponieważ jak już zdążyliśmy wspomnieć, przebieg takiej ceremonii jest zależny od ich oczekiwań, jak również preferencji.

Dlatego, zanim przystąpimy do organizacji ceremonii, to warto przez chwilę zastanowić się, jak byśmy chcieli, by wyglądała ceremonia zaślubin. Na pewno pomysłów na organizację ślubu humanistycznego nie zabraknie, ponieważ świetną scenerią będzie jednakowo park, nasz ogród, czy nawet plaża. Po samej uroczystości może również zorganizować przyjęcie weselne, a jego przebieg zależy od zasobności naszego portfela, jak i naszych oczekiwań.

Niektórzy mogą zdecydować się na celebrowanie miłości tylko w gronie najbliższych, inni mogą zdecydować się na huczną imprezę i również nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka się odbyła. Ważne, by wszystko było zgodne z naszymi oczekiwaniami.