Lustrzanka vs aparat bezlusterkowy

Lustrzanka vs aparat bezlusterkowy

Lustrzanka i bezlusterkowiec, to najbardziej popularne rodzaje aparatów, więc nic dziwnego, że to właśnie ich zakup jest zwykle rozważany. Po który ostatecznie sięgnąć? Lepszym wyborem będzie lustrzanka? A może aparat bezlusterkowy powinien być naszym wyborem? Odpowiadamy!

Lustrzanka

Lustrzanka to aparat, w którego wnętrzu znajduje się optyczny układ wizjera z lustrem. Są to aparaty o stosunkowo dużym rozmiarze, więc również ich użytkowanie nie zawsze jest wygodne. W lustrzankach patrzymy przez cyfrowy wizjer i to w nim widzimy, jak będzie wyglądał obraz. Większość lustrzanek podczas nagrywania nie sprawdza się, więc fotograf, który lubi nagrywać filmy aparatem, może się rozczarować, bo na filmie może pojawić się rozmyty obraz oraz mogą być widoczne szumy.

Aparat bezlusterkowy

Aparaty bezlusterkowe są pozbawione optycznego układu wizjera z lustrem, więc są zupełnym przeciwieństwem lustrzanek. Podgląd fotografowanej sceny możliwy jest na ekranie LCD lub w wizjerze elektronicznym. Podstawową zaletą tego typu aparatów są mniejsze gabaryty. W większości aparatów bezlusterkowych są znacznie mniejsze obiektywy, więc również transport aparatu nie jest dużym obciążeniem.

Co więcej, bezlusterkowce pozwalają zobaczyć, jak będzie wyglądało zdjęcie jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. Funkcjonalność bezlusterkowca nie kończy się tylko na robieniu zdjęć. Osoby, które wykorzystują aparaty do kręcenia filmów, ucieszy fakt, że pod tym względem oferują znacznie lepszą jakość, a także zaawansowaną stabilizację obrazu.

Po który aparat sięgnąć?

Choć lustrzanka nadal przez wielu jest uważana za najlepszy sprzęt, to widać gołym okiem, że jego czasy zaczynają powoli mijać, bo to aparat bezlusterkowy daje o wiele więcej możliwości. Sprawdzi się jednakowo w robieniu zdjęć, jak i kręceniu filmów. Co więcej, to właśnie aparat bezlusterkowy jest mniejszy gabarytowo i wagowo, więc również jego transport, jak i praca na nim staje się wygodniejsza. Dlatego to właśnie nim się warto zainteresować, gdy szukamy czegoś naprawdę dobrego.